Become a Member

Now Playing

Current DJ: CHIRP DJ

Cat Stevens Peace Train from Teaser and the Firecat (Island) Add to Collection

Listen Live

Requests? 773-DJ-SONGS or .(JavaScript must be enabled to view this email address)

The CHIRP Blog

Clarence Ewing: The Million Year Trip writesWeekly Voyages: Friday 10/05 to Thursday 10/11

(Do you have corrections or updates for this list? Send us an e-mail.)

Friday October 5

Holiday House, Aktar Aktar, Triggerfish, Red Collar Radio
Beat Kitchen: 8:30pm

Chicago Skyway, Marlon Montez
Beauty Bar: 9pm, 21+

Lagwagon, Dead To Me, The Flatliners, Useless ID
Bottom Lounge: 8pm, Other

KB, Tedashii, Lecrae, Trip Lee, Pro, Andy Mineo
Congress Theater: 7pm

The Last Vegas, Hessler, The Infected, Bruce Lamont
Double Door: 9pm, 21+

The Hoyle Brothers
Empty Bottle: 5:30pm, 21+

Supreme Cuts, Sh*t & Shine, Duane Pitre, Tatsuya Nakatani & Vanessa Skantze
Empty Bottle: 9pm, 21+

Plush
Hideout: 10pm, 21+

Sidewalk Chalk w/ Jamie Lono and Katz Company
House of Blues Chicago: 7:30pm

Firewater, Deals Gone Bad, FETCH
Lincoln Hall: 10pm, 21+

Audiences, Carbon Tigers, Parlours, Hemmingbirds
Metro: 9pm, 18+

Septeto Nacional de Cuba
The Old Town School of Folk Music: 7pm & 10pm

Lark’s Tongue
Reckless Records: 6pm

Jimbo Delta
Reggies Music Joint: 5:30pm, 21+

Mad Bread, The Blackberry Bushes String Band, Rockett Pass
Reggies Music Joint: 9pm, 21+

Kingsfoil, Set the Trend, Grand Finale, Having Antlers
Reggies Rock Club: 6pm

Smoke DZA, Mr Muthafuckin’ Exquire, Flatbush Zombies, Cashius Green w/Pheo Nakim, Kembe X & Alex Wiley
Reggies Rock Club: 10pm, 18+

Julian Velard, Julia Klee
Schubas: 7pm, 18+

Fink, Daniela Sloan
Schubas: 10pm, 21+

Guillaume & The Coutu Dumonts, Nate Manic
SmartBar: 10pm, 21+

Garnet Rogers
SPACE: 7pm

Crocodiles, Punks on Mars, Michael Lux & The Bad News
Subterranean: 9:30pm

Green Velvet, J Phlip, Paul Johnson
The Mid: 10pm, 21+

Whitler Tips
The Whistler: 9:30pm, 21+ 

Saturday October 6

Wook, Sneaky Gene, Mos Scocious, Fibanacci
Abbey Pub: 9pm, 21+

Ringo Deathstarr, Secret Colours, Lightfoils, Drone Wolves
Beat Kitchen: 9pm, 21+

Matt Roan, Zebo, Heaven Malone, MattBoyWhite
Beauty Bar: 9pm, 21+

Lindsey Stirling
Bottom Lounge: 3pm

Marky Ramone’s Blitzkrieg
Bottom Lounge: 9pm

The Sheepdogs, Buffalo Killers
Double Door: 9pm, 21+

Traxman, Sylvain Chauveau, Biosphere, Hallock Hill
Empty Bottle: 9pm, 21+

Speck Mountain, Verma
Hideout: 9pm, 21+

Matt Wertz, Steve Moakler
Lincoln Hall: 9pm, 18+

Nocturna
Metro: 10pm, 18+

Kweskin & Muldaur
The Old Town School of Folk Music: 8pm

Earl Klugh
The Old Town School of Folk Music: 8pm

Kathleen Edwards
Park West: 8pm

Johnny Powers, The Dyes, Kent Rose
Reggies Music Joint: 7:30pm, 21+

Tac Falco and the Unapproachable Panther Burns, Cheater Slicks, Jack of Heart, Daylight Robbery
Reggies Rock Club: 8pm

Dark Dark Dark, Angel Olsen
Schubas: 9pm, 21+

Peaches DJ Extravaganza, Shuteye, DJ Psycho-Bitch
SmartBar: 10pm, 21+

Dolly Varden CD Release Party w/ Nora O’Connor
SPACE: 8pm

Victorian Halls, She’s Alive, Two Star, Smile Sweetheart
Subterranean: 8:30pm

Congorock
The Mid: 10pm, 21+

DJs Jacob Daneman & Patrick Sisson
The Whistler: 10pm, 21+

Owl City
The Vic: 7:30pm

Sunday October 7

Sheriff Scabs, Dana Lynn & The Dirty Creeps
Beat Kitchen: 8pm, 21+

William Elliott Whitmore
Bottom Lounge: 9pm

The Coop, Sovereign Sect, Sonic Spank
Double Door: 9pm, 21+

Micachu & The Shapes, Holy Other, Lee Noble, Joseph Van Wissem
Empty Bottle: 9pm, 21+

The White Panda: Mating Season
House of Blues Chicago: 8pm

Tilly and the Wall, Nicky Da B
Lincoln Hall: 8pm, 18+

Tom Paxton
The Old Town School of Folk Music: 7pm, 21+

Eric Ross
The Old Town School of Folk Music: 7:30pm

Disko Eterno, Antenna
Reggies Music Joint: 10pm, 21+

Otis, Harry Hmura
Schubas: 7pm

Derrick Carter, Michael Serafini, Garrett David
SmartBar: 10pm, 21+

Justin Roberts & The Not Ready For Naptime Players
SPACE: 11am

Rasputina w/ Faun Fables
SPACE: 7pm

Port-Royal, Lights out Asia, Lake Radio
Subterranean: 8:30pm

Lawrence Peter’s Country Throw-Down
The Whistler: 9pm, 21+

Joss Stone
The Vic: 7:30pm

Monday October 8

Taking Back Sundays, Mansions
Beat Kitchen: 7pm

The Features
Bottom Lounge: 8pm

Pet Peeve, Goldenboy, Small Houses
Double Door: 8pm, 21+

Go Long Mule, Stolen Silver, Moritat
Empty Bottle: 9:30pm, 21+

Robbie Fulk, I Heart Dave Edmunds (w/ band)
Hideout: 7pm, 21+

Beth Orton, Sam Amidon
Lincoln Hall: 8pm, 21+

Mike Watt + The Missingmen, Lite
Schubas: 8pm, 21+

The Dodos w/ Maus Haus
SPACE: 8pm

Running, Many Places
The Whistler: 10pm, 21+

Tuesday October 9

Timbuck2
Beauty Bar: 9pm, 21+

Jonny Rumble, Adam Ashbach, The Bottom Dollars, Mobley, The Flips
Double Door: 8pm, 21+

SSION, The House of Ladosha, Big Dipper
Empty Bottle: 9:30pm, 21+

Rick Rizzo
Hideout: 9pm, 21+

Ingrid Michaelson
Park West: 7pm

The Cairo Gang
Reckless Records:

Mr. Blotto
Reggies Music Joint: 7pm, 21+

Zammuto, Lymbyc Systym
Schubas: 8pm, 21+

Chad & Jeremy
SPACE: 8pm

Anne Debre, Aimee Bueno, Cyndy Fike, Angel Katz
Subterranean: 8pm

Relax Attck Jazz Series
The Whistler: 9pm, 21+

Wednesday October 10

Melvin Seals with JGB
Abbey Pub: 9pm, 21+

Thunder Love
Beauty Bar: 9pm, 21+

Ott and The All Seeing I
Bottom Lounge: 9pm

The Mudflapps, Mad Bread, Can I Get an Amen, Spitzer Space Telescope
Double Door: 8pm, 21+

The Intelligence, Coffin Pricks, Party Bat
Empty Bottle: 9:30pm, 21+

Joshua Abrams Natural Information Society
Hideout: 9:30pm, 21+

Nick Waterhouse, Allah Las, DJ Misa
Lincoln Hall: 9pm, 21+

iAN&ANi
The Old Town School of Folk Music: 8:30pm

The Peculiar Pretzelman, Me and the Devil, Coyote Riot
Reggies Music Joint: 9pm, 21+

G-Eazy, The GTW
Schubas: 7pm

Amir Alexander, Michael Serafini, Scotty Brandon, Steve Mizek
SmartBar: 10pm, 21+

Guy Forsyth w/ Dave Ramont
SPACE: 8pm

Serengeti, Bipolar Bear, Junk Science, Tony Trimm
Subterranean: 8:30pm, 21+

Secondary Modern, Shannon Hayden
The Whistler: 9pm, 21+

Thursday October 11

Smooth Money Gesture
Abbey Pub: 9pm, 21+

Ash Reiter, Divino Nino, Years
Beat Kitchen: 8:30pm

Zebo, Moneyworth, All The Way Kay
Beauty Bar: 9pm, 21+

A$AP Rocky, Schoolboy Q, Danny Brown
Congress Theater: 8pm

Old Lights, Mazes, Canoe Canoe
Empty Bottle: 9:30pm, 21+

Little Green Cars
Hideout: 7:30pm, 21+

Frightened Rabbit, Arc in Round
Lincoln Hall: 9pm, 18+

Cassandra Wilson
The Old Town School of Folk Music: 7pm & 10pm

Wilhelm McKay, Nana Zabic
Reggies Music Joint: 9pm, 21+

Easy All-Stars, The Aggrolites, The Opposition Party, DJ Chuck Wren
Reggies Rock Club: 7pm

Beach House
The Riviera: 7:30pm

Generationals, Devin
Schubas: 9pm, 21+

J Kenzo, Zebo, Subnoxious, Regulators, Mega Mike
SmartBar: 10pm, 21+

Jon McLaughlin w/ Xenia
SPACE: 8pm

Making Moves, Radiant Devices, Gangi, Fall Classic
Subterranean: 8pm

Social Distortion
The Vic: 7:30pm

Share October 3, 2012 https://chrp.at/2L3C Share on Facebook Tweet This!

Categorized: Event Previews

Topics: weekly voyages

Next entry: Friday iPod/MP3 Shuffle—Happy Birthday Russell Mael Edition

Previous entry: HomeMade Pizza Company Raises Some Dough for CHIRP this Wednesday